Vánoční tvoření s dětmi: Tipy na kreativní tvoření

Vánoční Tvoření S Dětmi

Papírové dekorace na stromeček

Papírové ozdoby na vánoční stromeček patří mezi tradiční a oblíbené dekorace, které navozují hřejivou atmosféru Vánoc. Jejich výroba je navíc snadná a zábavná, takže se do ní mohou pustit i děti. Stačí vám k tomu barevné papíry, nůžky, lepidlo a trocha fantazie. Z papíru můžete vystřihovat různé tvary, jako jsou hvězdy, sněhové vločky, andílci, zvonečky nebo stromečky. Ty pak můžete dále zdobit třpytkami, korálky nebo kresbami. Hotové ozdoby stačí provléknout nití a pověsit na stromeček. Papírové dekorace můžete také použít k ozdobení dárků nebo oken. Fantazii se meze nekladou a s trochou šikovnosti si tak můžete vytvořit originální a krásné vánoční dekorace, které vám budou dělat radost po mnoho let.

Vánoční přáníčka s otisky

Vánoční přáníčka s otisky patří mezi originální a osobní způsoby, jak popřát blízkým krásné Vánoce. Můžete je snadno vyrobit doma s dětmi a užít si tak společné tvoření. Fantazii se meze nekladou – otisky prstů se dají proměnit v roztomilé soby, sněhuláky nebo třeba vánoční ozdoby.

Pro výrobu budete potřebovat: tvrdší papír na přáníčka, temperové nebo prstové barvy, štětec, vlhčené ubrousky a případně další dekorace (třpytky, stužky). Nejprve si s dětmi promyslete motiv, který chcete na přáníčka otisknout. Poté naneste štětcem barvu na dětské prstíky a tvořte otisky na papír. Nezapomeňte na detaily – oči, pusu, knoflíky. Po zaschnutí barev můžete přáníčka dozdobit a dopsat text.

Taková vlastnoručně vyrobená přáníčka potěší obdarované mnohem více než ta kupovaná. Navíc v sobě nesou kouzlo společných chvil a dětské hravosti.

Jedlé ozdoby z těsta

Sladké i slané, křehké i vláčné – jedlé ozdoby z těsta promění každý moučník, dort nebo chlebíčky v malé umělecké dílo. Fantazii se meze nekladou a s trochou šikovnosti a trpělivosti zvládne jejich přípravu i úplný začátečník.

Nejoblíbenější variantou jsou ozdoby z cukrového těsta. Jeho příprava je snadná a díky jeho poddajnosti se s ním skvěle pracuje. Pro začátek si vystačíte s několika základními vykrajovátky, později se můžete pustit i do náročnějších tvarů a figurek. Cukrové těsto lze obarvit potravinářskými barvami a po zaschnutí ozdobit jedlým perem, třpytkami nebo polevou.

Pokud preferujete slané varianty, vyzkoušejte ozdoby z listového těsta. Stačí ho rozválet, vykrojit požadované tvary a upéct dozlatova. Slané tyčinky, spirálky nebo preclíky dodají vašim jednohubkám šmrnc a originalitu.

Sněhové vločky z papíru

Vystřihování sněhových vloček z papíru je tradiční zimní aktivita, která potěší malé i velké. Stačí vám k ní jen pár věcí – papír, nůžky a trocha fantazie.

Začněte s čtvercovým kouskem papíru. Přeložte ho napůl do tvaru trojúhelníku a poté ještě dvakrát napůl, abyste získali úzký trojúhelník. Nyní můžete začít stříhat. Nebojte se experimentovat s různými tvary a vzory. Můžete stříhat obloučky, trojúhelníky, proužky nebo cokoli vás napadne.

Po vystřižení opatrně rozložte papír a obdivujte svou originální sněhovou vločku. Pro zdobení můžete použít třpytky, korálky nebo fixy. Hotové vločky můžete nalepit na okna, zavěsit na vánoční stromeček nebo s nimi ozdobit dárky.

Vánoční řetěz z barevných proužků

Vánoční řetěz z barevných proužků papíru je krásná a jednoduchá dekorace, kterou zvládnou vyrobit i děti. Potřebujete pouze barevné papíry, nůžky a lepidlo.

Nejdříve si nastříhejte proužky papíru o stejné šířce a délce. Můžete použít různé barvy a vzory, aby byl řetěz co nejbarevnější.

Vezměte si jeden proužek a slepte jeho konce k sobě tak, aby vznikl kroužek. Poté provlékněte další proužek skrz kroužek a jeho konce také slepte k sobě. Pokračujte tímto způsobem, dokud nebudete mít řetěz požadované délky.

Vánoční řetěz můžete pověsit na stromeček, na okno nebo na zeď. Můžete ho také použít k ozdobení dárků.

Andělíčci z korálků a drátku

Tvoření andílků z korálků a drátku je krásná a uklidňující aktivita, která potěší malé i velké. Jemné třpytivé korálky v kombinaci s ohebným drátkem dávají vzniknout půvabným andělským bytostem, které ozdobí váš domov nebo poslouží jako milý dárek pro vaše blízké. Existuje nepřeberné množství vzorů a barevných kombinací, ze kterých si vybere opravdu každý. Od jednoduchých andílků s pár korálky pro začátečníky až po složité a detailně propracované figurky pro zkušené korálkáře.

Kromě korálků a drátku budete potřebovat kleště na stříhání a tvarování drátku. Pro inspiraci můžete nahlédnout do knih s návody na korálkování nebo se podívat na online tutoriály. Tvoření andílků z korálků a drátku rozvíjí jemnou motoriku, kreativitu a trpělivost. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv design, vaše andělské výtvory vám budou dělat radost po dlouhou dobu.

Vánoční svícny z keramiky

Keramické svícny patří k tradičním dekoracím, které navozují útulnou atmosféru Vánoc. Na trhu je nepřeberné množství tvarů, barev a velikostí. Od minimalistických svícnů v přírodních tónech až po bohatě zdobené kousky s vánočními motivy. Oblíbené jsou svícny ve tvaru hvězd, andělů, stromečků nebo chaloupek.

Při výběru keramického svícnu je důležité zvážit jeho velikost a tvar tak, aby ladil s ostatními dekoracemi a stylem vašeho interiéru. Důležitá je také stabilita svícnu a dostatečná hloubka pro bezpečnou instalaci svíčky.

Keramické svícny se snadno kombinují s dalšími přírodními materiály, jako je dřevo, šišky nebo sušené ovoce. Vytvoříte tak originální a hřejivou dekoraci, která vám zpříjemní adventní čas.

Dřevěné ozdoby na stromeček

Dřevěné ozdoby na vánoční stromeček v sobě nesou kouzlo tradičních Vánoc. Tyto ozdoby, často ručně vyráběné s láskou a péčí, dodají vašemu stromečku hřejivou a útulnou atmosféru. Na výběr máte z nepřeberného množství tvarů a motivů, od klasických hvězd, andílků a zvonečků po roztomilá zvířátka, sněhuláky a další vánoční symboly. Dřevěné ozdoby krásně ladí s přírodními materiály, jako jsou šišky, sušené ovoce nebo slaměné ozdoby. Můžete je nechat v přírodní barvě dřeva, natřít je akrylovými barvami nebo ozdobit třpytkami a dalšími dekoracemi. Fantazii se meze nekladou! Ať už si vyberete jakékoli ozdoby, dřevěné dekorace dodají vašemu stromečku nádech nostalgie a tradičního vánočního kouzla.