Engaging Headline for Básničky pro Mikuláše Mikulášské básničky pro malé recitátory

Básničky Pro Mikuláše

Mik, Miku, Mikuláš

Mik, Miku, Mikuláš, přišel jsi nám mezi nás. Sladkou nadílku nám neseš, jenom hodným dětem, věř! Ano, blíží se nám svátek plný očekávání, naděje, ale i trošky té dětské nervozity. Večer 5. prosince se tradičně nesl v duchu básniček a písniček pro Mikuláše. Děti s rozzářenýma očima přednášely naučené verše, doufajíc, že si vyslouží sladkou odměnu. Básničky pro Mikuláše se staly nedílnou součástí této kouzelné tradice. Od jednoduchých říkanek pro ty nejmenší, až po složitější básně pro školáky, existuje nepřeberné množství veršů, které dětem pomáhají vyjádřit vděčnost a radost z Mikulášovy návštěvy.

Básničky určené pro Mikuláše často popisují jeho cestu z daleké země, jeho bílé vousy a dlouhý plášť. Zmiňují se o andělovi, který mu svítí na cestu a o čertovi, který má za úkol potrestat zlobivé děti. Tyto básničky v sobě nesou poselství o dobru a zlu, o odměně a trestu. Pro děti představují možnost, jak se s těmito pojmy vyrovnat hravou a srozumitelnou formou. Ať už se jedná o krátké říkanky typu "Mikuláš, Mikuláš, co v tom košíku máš?" nebo o delší básně s propracovaným dějem, jedno je jisté: básničky pro Mikuláše a básničky určené pro Mikuláše jsou krásným a tradičním prvkem české kultury, který k tomuto svátku neodmyslitelně patří.

Přišel jsi i k nám?

Přišel jsi i k nám? Už se tě nemůžeme dočkat! Děti se pilně učily básničky, aby ti je mohly říct, až se u nás zastavíš. Víš, jak to chodí – za odměnu dostanou od tebe nadílku. A že se letos snažily! Některé básničky jsou krátké a vtipné, jiné zase delší a dojemné. Ale všechny spojuje jedno – velká dětská radost z tvé návštěvy.

A co ty, Mikuláši? Máš připravené všechny ty dobroty? Perníčky, jablíčka a sladkosti? A co tvoje knížka? Je v ní zapsané, kdo byl letos hodný a kdo by si zasloužil spíš bramboru a uhlí od čerta? Neboj, věříme, že u nás budou samé hodné děti. Tak už se na tebe moc těšíme!

Máš pro nás dobroty?

Máš pro nás dobroty? S touto otázkou se na Mikuláše těší snad každé dítě. Ať už je to básnička pro Mikuláše s nadšením odříkaná nebo jen plachá prosba, všichni doufáme, že v tom koši plném dobrot pro nás něco zbylo. A co teprve Mikuláš? I ten má často nachystané básničky, ale určené pro něj! Děti mu je s rozzářenýma očima přednáší a on se usmívá pod svou dlouhou bílou vousy. Vždyť co zahřeje Mikulášské srdce víc než upřímná dětská radost a snaha? Ať už je to básnička o hodném dítěti, nebo ta s omluvou za pár lumpáren, důležitá je snaha a otevřené srdíčko. A za to si zaslouží každý sladkou odměnu!

Děkujeme ti!

Mikulášská nadílka se blíží a s ní i tradice recitování básniček. Děti se pilně učí verše, aby Mikuláše potěšily a zasloužily si sladkou odměnu. Ať už jsou to básničky pro Mikuláše od malých rošťáků nebo básničky určené pro Mikuláše, které mu děti s úsměvem přednášejí, jedno mají společné – šíří radost a kouzlo Vánoc. Děkujeme ti, Mikuláši, za tvou štědrost a za to, že nám každý rok přinášíš tolik radosti!

Mikuláš ztratil plášť

Mikuláš, ten náš vousatý dobrodinec, se ocitl v pěkné bryndě! Představte si, ztratil svůj teplý, červený plášť! A bez něj? To přece nemůže chodit po světě a rozdávat dětem nadílku. Vždyť by mu byla zima! A co teprve ten trapas! Naštěstí si s sebou nosí velkou knihu hříchů a ctností a v ní spoustu krásných básniček. Některé jsou veselé a hravé, určené přímo pro něj, aby je s úsměvem recitoval. Jiné jsou zase trochu vážnější, vhodné pro děti, které se chtějí Mikulášovi pochlubit, co všechno se během roku naučily. Ať už jsou básničky jakékoliv, jedno mají společné – zahřejí u srdce stejně dobře jako ten ztracený plášť. Takže i když Mikuláš chodí teď trochu promrzlý, nezoufejte! Jeho laskavé srdce a krásná slova zahřejí všechny hodné děti.

Anděl mu ho hledá

Mikuláš bez básničky je jako čert bez řetězu – zkrátka to není ono. Ať už se chystáte potěšit malé raubíře, nebo chcete Mikuláše potěšit vy sami, bez správné básničky se neobejdete. A že si s nimi nevíte rady? Nezoufejte! Anděl mu je našeptává přímo do ucha.

Pro ty nejmenší, kteří ještě neumí recitovat dlouhé básně, postačí krátké a jednoduché říkanky. Třeba: „Mik, Miku, Mikuláš, přišel jsi až k nám zas? Máš pro nás balíček? Dáš nám ho maliček?“ Nebo: „Mikuláš, Mikuláš, copak v tom koši máš? Cukroví a perník nám ho přece ukaž!“

Starší děti už zvládnou i delší básničky, ve kterých slíbí, že se polepší a budou hodné. A co teprve básničky určené přímo Mikuláši? Těmi ho zaručeně potěšíte a ukážete mu, že jste na jeho příchod dobře připraveni.

Ať už si vyberete jakoukoli básničku, nezapomeňte na to nejdůležitější – říkejte ji s úsměvem a od srdce. Tak Mikuláš pozná, že to s dodržováním slibů myslíte vážně. A kdo ví, třeba se u toho i zasměje.

Čert se schoval v koutě

Čert se schoval v koutě, rohy mu jen koukají, v ruce drží metlu, na děti se usmívá. Nebojte se, dětičky, dneska zlobit nebudu, jenom trochu zařvu a pak vám dám naději, že příští rok, až zase přijdu, už budete hodnější! A Mikuláš pak dodá: "Ano, děti, poslouchejte, co vám rodiče říkají, ať z vás mají jenom radost a ne smutek a trápení!"

A co vy, máte už připravené básničky pro Mikuláše? Nebo snad básničky určené pro Mikuláše? Ať už je budete recitovat vy nebo vaši rodiče, určitě si s nimi dejte záležet. Mikuláš s andělem budou mít radost a čert… no, ten se schová ještě hlouběji do kouta a třeba mu i slzička ukápne.

Že by ho ukrad?

Že by ho ukrad? Takové myšlenky určitě napadnou nejednoho malého rošťáka, když Mikuláš s nadílkou stále nepřichází. A co teprve, když ani básnička pro Mikuláše, pečlivě natrénovaná s rodiči, ne a ne vyjít z pusy? Že by za to mohl ten zlobivý čert, co se schovává za rohem? Nebo snad anděl s křídly tak bílými, že by se v nich mohl schovat celý Mikulášův plášť?

Básničky určené pro Mikuláše jsou zkrátka zkouškou odvahy i trpělivosti. Pro děti i pro rodiče. Ale ať už se malý recitátor s trémou popere statečně, nebo se schová pod stůl, jedno je jisté: Mikuláš si pro každého najde cestu. Ať už s nadílkou sladkou, nebo s uhlím, které zahřeje u srdce.

Trénujte s obrázky

Trénink s obrázky může být pro děti zábavným a efektivním způsobem, jak se naučit básničky pro Mikuláše. Vytiskněte si obrázky s motivy Mikuláše, čerta a anděla. Ukažte dítěti obrázek a nechte ho říct slovo nebo frázi, která se k němu vztahuje. Například obrázek Mikuláše – dítě řekne „Mikuláš“, obrázek dárků – dítě řekne „hodný“, obrázek čerta – dítě řekne „zlobivý“. Postupně přidávejte další obrázky a tvořte s nimi krátké věty. Takto si dítě spojí vizuální vjem s textem básničky a snáze si ji zapamatuje.

Pro starší děti můžete použít obrázky k vyprávění příběhu o Mikuláši. Nechte je popsat, co se na obrázku děje, a vymyslet k němu krátkou básničku. Tak podpoříte jejich kreativitu a fantazii. Pamatujte, že trpělivost a hravá forma jsou klíčem k úspěchu.

Opakujte s veselým hlasem

Mikulášská nadílka je mnohem zábavnější, když ji doprovodí veselý zpěv a básničky! Děti se rády zapojí a atmosféra bude uvolněnější. Nebojte se zapojit do říkadel i trochu té herecké etudy, děti to ocení. Zkuste měnit hlas, intonaci a mimiku, ať je to pro děti zábavnější. Pamatujte, že úsměv a nadšení jsou nakažlivé!

Ať už si vyberete klasické říkanky, nebo se pustíte do vlastních výtvorů, důležité je, aby to bavilo vás i děti. Zapojte fantazii a užijte si mikulášskou nadílku plnou smíchu a radosti!

Nechte děti básničku přednést

Nenechávejte básničky pro Mikuláše jen tak ležet v šuplíku! Dejte dětem šanci zazářit a nechte je básničky přednést. Ať už před Mikulášem, andělem a čertem, nebo před celou rodinou, přednes básničky jim dodá sebevědomí a zaručeně pobaví všechny zúčastněné. Děti si procvičí paměť, slovní zásobu a zbaví se trémy z vystupování na veřejnosti. Vyberte básničku, která se jim líbí a kterou zvládnou i s menší pomocí naučit. Nezapomeňte na nácvik! Přeříkávejte si básničku s dětmi s dostatečným předstihem a s nadšením, ať se do recitace pustí s vervou.

Pochvalte snahu

Nezapomínejme, že Mikuláš není jen o sladkostech a nadílce, ale také o zhodnocení uplynulého roku. Děti se snaží být celý rok hodné a zaslouží si za to pochvalu, i když se jim ne vždy všechno povedlo. Právě básničky pro Mikuláše jsou skvělou příležitostí, jak jim ukázat, že si jejich snahy všímáme.

I když básnička není dokonalá, důležitá je snaha a odvaha dítěte postavit se před Mikuláše a zarecitovat mu pár řádků. Nejde o to, aby děti odrecitovaly básničku bez jediné chybičky, ale o to, aby měly radost z vystoupení a cítily se oceněné. Pochvalme jim proto jejich snahu, originalitu a odvahu.

Místo kritizování zapomenutých veršů se zaměřme na to pozitivní. Pochvalme dětem jejich krásný přednes, výrazný hlas nebo třeba pěkný úsměv. I malá pochvala dokáže dítě velmi potěšit a dodat mu sebevědomí do dalších let. Pamatujme, že Mikuláš by měl být především radostným zážitkem pro všechny zúčastněné.

Publikováno: 01. 07. 2024

Kategorie: děti

Autor: Barbora Hrušková

Tagy: básničky pro mikuláše | básničky určené pro mikuláše